The 2022 RTS program awards begin with a slap before honoring winners including Jack Thorne and Russell T. Davies

The 2022 Royal Television Society Program Awards started with a slap in the face on Wednesday night, when contestant AJ Odudu took the stage and pretended to punch host Tom Allen.

“Oh my God, AJ, oh my God – I’m the one who lost his hair, don’t hit me,” Allen, who is bald, joked in the obviously pre-rehearsed skit. “I never put my wife near your mouth.”

More Variety

Continuing the reference to the altercation between Will Smith and Chris Rock, which took place at the Oscars on Sunday night, Allen continued, “I have to look my best for tomorrow, I have an audition for ‘GI Jane 2.’”

Watching from the audience at the JW Marriott Grosvenor House in Mayfair, where the awards were taking place, were a host of well-known faces, including ‘The Batman’ star Andy Serkis, ‘Supergirl’ David Harewood and the ‘Succession’ actor Matthew Macfadyen. Macfayden accompanied his wife Keeley Hawes, who was nominated for Best Female Actor for her role in “It’s a Sin.”

Also in attendance were comedians Graham Norton and Mo Gilligan as well as “Strictly Come Dancing” host Claudia Winkleman.

‘Help’ writer Jack Thorne (pictured above), who read a list of writers with disabilities he admires during his acceptance speech, and ‘It’s a Sin’ showrunner Russell T. Davies, who used his platform to denounce the British government’s attempt to privatize the Channel 4 network.

Network of the Year was BBC One while Thorne and Norton received Outstanding Contribution to the UK Television Award (two awards were given due to the interruption of the 2020 ceremony by coronavirus).

RTS also paid tribute to three members of the television community who died this year: SBTV founder Jamal Edwards, “Sherlock” producer Beryl Vertue and documentary filmmaker Roger Graef.

Check out the full list of winners below:

Actor (Female)
Sharlene Whyte – “Stephen” (HTM Television for ITV)
Keeley Hawes – “It’s A Sin” (Red Production Company, a StudioCanal company, for Channel 4 in association with HBO Max)
Gabrielle Creevy – “In My Skin” (Waiting for the BBC) – WINNER

Actor (Male)
Tahar Rahim – “The Serpent” (Mammoth screen for the BBC)
Callum Scott Howells – “It’s A Sin” (Red Production Company, a StudioCanal Company, for Channel 4 in association with HBO Max) – WINNER
Olly Alexander – “It’s A Sin” (Red Production Company, a StudioCanal company, for Channel 4 in association with HBO Max)

Arts
“Lady Boss: The Jackie Collins Story” (Passion Pictures for the BBC) – WINNER
“African Apocalypse” (Inside Out Films & Lemkino Pictures for the BBC)
“Freddie Mercury: The Final Act” (Rogan Productions for the BBC)

Breakthrough Prize
“Adjani Salmon” – Dreaming in Black (Big Deal Films for BBC) – WINNER
“Callum Scott Howells” – It’s a Sin (Red Production Company, a StudioCanal Company, for Channel 4 in association with HBO Max)
“Anjana Vasan” – We Are Lady Parts (Working Title Television, part of Universal International Studios, for Channel 4)

Children’s program
“The World of Garbage by Dave Spud” (The Illuminated Film Company for CITV) – WINNER
“Newsround: Let’s talk about the rules” (BBC)
“The World According to Grandpa” (Saffron Cherry Productions for Milkshake! Channel 5)

Comedy Entertainment
“The Graham Norton Show” (So Television for the BBC)
“The Lateish Show with Mo Gilligan” (Expectation & Momo G for Channel 4) – WINNER
“The Last Leg” (Open Mike Productions for Channel 4)

Comedy performance (female)
Sophie Willan – “Alma Isn’t Normal” (Waiting for the BBC)
Anjana Vasan – “We Are Lady Parts” (Working Title Television, part of Universal International Studios, for Channel 4) – WINNER
Katy Wix – “Stath Lets Flats” (Roughcut Television for Channel 4)

Comedy performance (male)
Nick Mohammed – “Intelligence” (Waiting for Sky One)
Samson Kayo – “Bloods” (Roughcut Television in association with Sky Studios for Sky One) – WINNER
Adeel Akhtar – “Return to Life” (Two Brothers Pictures for the BBC)

Day program
“Richard Osman’s House of Games” (Remarkable TV for the BBC)
“Expert Witness” (Rare TV for the BBC)
“The Great House Giveaway” (Chwarel for Channel 4) – WINNER

Documentary series
“Undercover Police: Hunting Pedophiles” (BBC Studios for Channel 4)
“Liverpool Narcos” (Blast! Films for Sky Documentaries)
“9/11: One Day in America” (72 films for National Geographic/Hulu) – WINNER

drama series
“In My Skin” (Waiting for the BBC) – WINNER
“Manhunt The Night Stalker” (Buffalo Pictures for ITV)
“Unforgotten” (Mainstreet Pictures for ITV)

Entertainment
“Big Zuu’s Big Meals” (Boom for Dave)
“The Masked Singer” (Bandicoot Scotland for ITV)
“The Big Breakfast” (Lifted Entertainment for Channel 4) – WINNER

entertainment show
Rosie Jones – “Trip Hazard” (Studio 71 for Channel 4)
Victoria Coren Mitchell – “Only Connect” (RDF Television West & Parasol for the BBC)
AJ Odudu and Mo Gilligan – “The Big Breakfast” (Lifted Entertainment for Channel 4) – WINNER

Formatted Popular Factual
“The Repair Shop” (Ricochet for the BBC)
“The Dog House” (Five Mile Films for Channel 4) – WINNER
“The Rap Game UK” (Naked (a Fremantle label) for the BBC)

Story
“9/11: Life Under Attack” (Brook Lapping Productions for ITV in association with France Télévisions, the History channel and VPRO)
“9/11: Inside the Presidents War Room” (Wish/Art Films for BBC and Apple TV+)
“Uprising” (Rogan Productions, Lammas Park and Turbine Studios for the BBC) – WINNER

Live event
The funeral of HRH Prince Philip, Duke of Edinburgh (BBC Studios for the BBC)
The 2021 Earthshot Prize (BBC Studios for the BBC) – WINNER
YouTube Pride 2021 (JA Movies for YouTube Originals)

Limited series
“Stephen” (HTM Television for ITV) – WINNER
“Time” (BBC Studios for the BBC)
“It’s A Sin” (Red Production Company, a StudioCanal company, for Channel 4 in association with HBO Max)

Presenter
Munya Chawawa – “Race Around Britain” (Expectation and Munz Made It for YouTube Originals) – WINNER
Steph McGovern – “Steph’s Picnic” (Expectation North & Can Can Productions for Channel 4)
Joe Lycett – “Joe Lycett vs. the Oil Giant” (Rumpus Media for Channel 4)

RTS Network of the Year
TVI
BBC One – WINNER
sky arts

Science and natural history
“Horizon Special: The Vaccine” (Wingspan Productions for the BBC)
“David Harewood – Why is Covid Killing People of Color?” (Twenty Twenty for the BBC) – WINNER
“Baby Surgeons: Delivering Miracles” (Wonderhood Studios for Channel 4)

Scripted comedy
“Bloods” (Roughcut Television in association with Sky Studios for Sky One)
“Alma Isn’t Normal” (Waiting for the BBC) – WINNER
“We Are Lady Parts” (Working Title Television, part of Universal International Studios, for Channel 4)

Single documentary
“The Return: Life After ISIS” (Alba Sotorra Productions and MetFilm for Sky Documentaries)
“Rape: who is on trial? (Hardcash Productions for Channel 4) – WINNER
“Grenfell: The Untold Story” (BBC Studios for Channel 4)

Single drama
“Death of England: Face to Face” (National Theater in association with Sabel Productions and Cuba Pictures for Sky Arts)
“Romeo and Juliet” (National Theater in association with Sabel Productions and Cuba Pictures for Sky Arts)
“Help” (The Forge Entertainment and One Shoe Films for Channel 4) – WINNER

Soap and ongoing drama
“Coronation Street” (ITV Studios for ITV)
“Casualty” (BBC Studios for the BBC)
“Hollyoaks” (Lime Pictures for Channel 4) – WINNER

Sports presenter, commentator or pundit
Gary Neville – Sky Sports Premier League (Sky Sports) – WINNER
Emma Hayes – UEFA Euro 2020 (ITV Sport for ITV)
Gabby Logan – London Marathon (BBC Sport for BBC)

Sports program
“The Hundred” (Sky Sports for Sky Sports Cricket)
“The Paralympics: Tokyo 2020” (Whisper for Channel 4)
“Tokyo 2020 Olympics” (BBC Sport for BBC) – WINNER

Screenwriter – Comedy
Mae Martin & Joe Hampson – “Feel Good” (Objective Fiction for Netflix)
Nida Manzoor – “We Are Lady Parts” (Working Title Television, part of Universal International Studios, for Channel 4) – WINNER
Holly Walsh, Helen Serafinowicz & Barunka O’Shaughnessy – “Motherland” (Merman Television and Twofour for BBC Two)

Screenwriter – Drama
Richard Warlow – “The Serpent” (Mammoth Screen for the BBC)
Russell T Davies – “It’s A Sin” (Red Production Company, a StudioCanal Company, for Channel 4 in association with HBO Max) – WINNER
Jack Thorne – “Help” (The Forge Entertainment and One Shoe Films for Channel 4)

Judges Awards
Come dance strictly 2021

Outstanding Contribution to British Television 2022
Jack Thorne

Outstanding Contribution to British Television 2020
graham norton

The best of variety

Subscribe to the Variety newsletter. For the latest news, follow us on Facebook, Twitter and Instagram.

Click here to read the full article.

Comments are closed.